Gatunki występujące na terenie SPK podlegające ochronie ścisłej:
Zwierzęta
Ssaki: mopek zachodni Barbastella barbastellus, mroczek pozłocisty Eptesicus nilssonii, mroczek późny E. serotinus, nocek Brandta Myotis brandti, nocek łydkowłosy M. dasycneme, nocek rudy M. daubentonii, nocek Natterera M. nattereri, borowiec wielki Nyctalus noctula, karlik większy Pipistrellus nathusii, karlik malutki P. pipistrellus, karlik drobny P. pygmaeus, gacek brunatny Plecotus auritus, smużka Sicista betulina
Ptaki: bąk Botaurus stellaris, białożytka Oenanthe oenanthe, bielik Haliaetus albicilla, błotniak stawowy Circus aeruginosus, bocian biały Ciconia ciconia, bocian czarny Ciconia nigra, bogatka Parus major, brzegówka Riparia riparia, brzęczka Locustella luscinioides, cierniówka Sylvia communis, czajka Vanellus vanellus, czapla biała Egretta alba, czarnogłówka Parus montanus, czubatka Parus cristatus, czyż Carduelis spinus, derkacz Crex crex, droździk Turdus iliacus, dudek Upupa epops, dymówka Hirundo rustica, dzięcioł czarny Dryocopus martius, dzięcioł duży Dendrocopos major, dzięcioł średni Dendrocopos medius, dzięcioł zielonosiwy Picus canus, dzięcioł zielony Picus viridis, dzięciołek Dendrocopos minor, dziwonia Carpodacus erythrinus, dzwoniec Carduelis chloris, gawron Corvus frugilegus, gągoł Bucephala clangula, gąsiorek Lanius collurio, gil Pyrrhula pyrrhula, gołębiarz Accipiter gentilis, grubodziób Coccothraustes coccothraustes, jarzębatka Sylvia nisoria, jemiołuszka Bombycilla garrulus, jerzyk Apus apus, kawka Corvus monedula, kobuz Falco subbuteo, kokoszka Gallinula chloropus, kopciuszek Phoenicurus ochruros, kos Turdus merula, kowalik Sitta europea, krętogłów Jynx torquilla, krogulec Accipiter nisus, kropiatka Porzana porzana, krzyżodziób świerkowy Loxia curvirostra, kszyk Gallinago gallinago, kukułka Cuculus canorus, kulczyk Serinus serinus, kwiczoł Turdus pilaris, lerka Lullula arborea, łabędź niemy Cygnus olor, łozówka Acrocephalus palustris, makolągwa Carduelis cannabina, mazurek Passer montanus, mewa śmieszka Larus ridibundus, modraszka Parus caeruleus, muchołówka mała Ficedula parva, muchołówka szara Muscicapa striata, muchołówka żałobna Ficedula hypoleuca, mysikrólik Regulus regulus, myszołów Buteo buteo, nurogęś Mergus merganser, oknówka Delichon urbica, orzechówka Nucifraga caryocatactes, paszkot Turdus viscivorus, pełzacz leśny Certhia familiaris, perkoz dwuczuby Podiceps cristatus, piecuszek Phylloscopus trochilus, piegża Sylvia curruca, pierwiosnek Phyloscopus collybita, pliszka siwa Motacilla alba, pliszka żółta Motacilla flava, płaskonos Anas clypeata, pokląskwa Saxicola rubetra, pokrzewka czarnołbista Sylvia atricapilla, pokrzewka ogrodowa Sylvia borin, pokrzywnica Prunella modularis, potrzeszcz Emberiza calandra, potrzos Emberiza schoeniclus, przepiórka Coturnix coturnix, pszczołojad Pernis apivorus, puszczyk Strix aluco, raniuszek Aegithalos caudatus, rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus, rudzik Erithacus rubecula, samotnik Tringa ochropus, skowronek Alauda arvensis, słowik szary Luscinia luscinia, sosnówka Parus ater, sójka Garrulus glandarius, sóweczka Glaucidium passerinum, srokosz Lanius excubitor, strumieniówka Locustella fluviatilis, strzyżyk Troglodytes troglodytes, szarytka Parus palustris, szczygieł Carduelis carduelis, szpak Sturnus vulgaris, śpiewak Turdus philomelos, świergotek drzewny Anthus trivialis, świergotek łąkowy Anthus pratensis, świerszczak Locustella naevia, świstunka leśna Phyloscopus sibilatrix, trzciniak Acrocephalus arundinaceus, trzcinniczek Acrocephalus scirpaceus, trznadel Emberiza citrinella, turkawka Streptopelia turtur, uszatka Asio otus, wilga Oriolus oriolus, wodnik Rallus aquaticus, wróbel Passer domesticus, zaganiacz Hippolais icterina, zięba Fringilla coelebs, zimorodek Alcedo atthis, zniczek Regulus ignicapillus, żuraw Grus grus
Płazy: kumak nizinny Bombina bombina, ropucha paskówka Bufo calamita, ropucha zielona Bufo viridis, rzekotka drzewna Hyla arborea, grzebiuszka ziemna Pelobates fuscus, żaba moczarowa Rana arvalis, traszka grzebieniasta Triturus cristatus
Mięczaki: (małże) skójka gruboskorupowa Unio crassus, (ślimaki) poczwarówka zwężona Vertigo angustior, poczwarówka jajowata Vertigo moulinsiana
Owady: (motyle) czerwończyk nieparek Lycaena dispar, (ważki) żagnica zielona Aeshna viridis, iglica mała Nehalennia speciosa, trzepla zielona Ophiogomphus cecilia, zalotka białoczelna Leucorrhinia albifrons, zalotka spłaszczona Leucorrhinia caudalis, zalotka większa Leucorrhinia pectoralis
Pająki: Agroeca dentigera
Rośliny
Okrytonasienne
Grzybieniowce: grążel drobny Nuphar pumila, Żabieńcowce: bagnica torfowa Scheuchzeria palustris, Liliowce: lilia złotogłów Lilium martagon, Szparagowce: kukułka bałtycka Dactylorhiza baltica, kukułka Fuchsa D. fuchsii, kukułka Ruthego D. ruthei, ozorka zielona Coeloglossum viride, kruszczyk błotny Epipactis palustris, tajęża jednostronna Goodyera repens, wątlik błotny Hammarbya paludosa, lipiennik Loesela Liparis loeselii, wyblin jednolistny Malaxis monophyllos, storczyk męski Orchis mascula, Wiechlinowce: turzyca strunowa Carex chordorrhiza, turzyca życicowa C. loliacea, kłoć wiechowata Cladium mariscus, wełnianka delikatna Eriophorum gracile, Jaskrowce: sasanka łąkowa Pulsatilla pratensis, Goździkowce: rosiczka długolistna Drosera anglica, rosiczka okrągłolistna D. rotundifolia, goździk kosmaty Dianthus armeria, gwiazdnica grubolistna Stellaria crassifolia, Wrzosowce: wielosił błękitny Polemonium caeruleum, Malpigiowce: fiołek torfowy Viola epipsila, Różowce: rzepik szczeciniasty Agrimonia pilosa, pięciornik skalny Drymocallis rupestris, Strąkowce: ostrołódka kosmata Oxytropis pilosa, Jasnotowce: pływacz drobny Utricularia minor, pływacz średni U. intermedia, pływacz krótkoostrogowy U. ochroleuca,
Paprocie
Nasięźrzałowe: nasięźrzał pospolity Ophioglossum vulgatum, podejźrzon księżycowy Botrychium lunarna,
Mchy
Posadnikowce: mszar krokiewkowaty Paludella squarrosa, Prątnikowce: drabinowiec mroczny Cinclidium stygium, Rokietowce: haczykowiec błyszczący Hamatocaulis vernicosus, bagiennik widłakowaty Pseudocalliergon lycopodioides, skorpionowiec brunatnawy Scorpidium scorpioides, błotniszek wełnisty Helodium blondowii,
Gatunki występujące na terenie SPK podlegające ochronie częściowej:
Zwierzęta
Ssaki: wydra Lutra lutra, łasica Mustela nivalis, bóbr europejski Castor fiber, badylarka Micromys minutus, wiewiórka Sciurus vulgaris, rzęsorek rzeczek Neomys fodiens, ryjówka aksamitna Sorex araneus, ryjówka malutka Sorex minutus, kret Talpa europea, jeż wschodni Erinaceus roumanicus
Ptaki: czapla siwa Ardea cinerea, gołąb miejski Columba livia f. urbana, kormoran czarny Phalacrocorax carbo, kruk Corvus corax, mewa srebrzysta Larus argentatus, sroka Pica pica, wrona siwa Corvus corone
Gady: jaszczurka zwinka Lacerta agilis, jaszczurka żyworodna Lacerta vivipara
Płazy: ropucha szara Bufo bufo, żaba wodna Rana esculenta, żaba jeziorkowa Rana lessonae, żaba trawna Rana temporaria, traszka zwyczajna Lissotriton vulgaris
Ryby: koza Cobitis taenia, głowacz białopłetwy Cottus gobio, głowacz pręgopłetwy Cottus poecilopus, różanka Rhodeus sericeus, śliz Barbatula barbatula
Mięczaki: (małże) szczeżuja wielka Anodonta cygnea, szczeżuja spłaszczona Pseudoanodonta complanata, (ślimaki) ślimak winniczek Helix pomatia, poczwarówka Geyera Vertigo geyeri.
Owady: (chrząszcze) tęcznik mniejszy Calosoma inquisitor, biegacz gładki Carabus glabratus, biegacz skórzasty Carabus coriaceus, (błonkoskrzydłe) trzmiel ziemny Bombus terrestris, mrówka czarniawka Formica pratensis, (motyle) dostojka akwilonaris Boloria aquilonaris, strzępotek soplaczek Coenonympha tullia, paź żeglarz Iphiclides podalirius, (ważki) żagnica torfowcowa Aeshna subarctica, szklarnik leśny Cordulegaster boltonii, miedziopierś północna Somatochlora arctica, straszka syberyjska Sympecma paedisca, (chruściki) krynicznia wilgotka Crunoecia irroata.
Pijawki: pijawka lekarska Hirudo medicinalis
Rośliny
Okrytonasienne
Grzybieniwce: grzybienie białe Nymphaea alba, grzybienie północne Nymphaea candida, Liliowce: zimowit jesienny Colchicum autumnale, Szparagowce: kukułka krwista Dactylorhiza incarnata, kukułka plamista D. maculata, kukułka szerokolistna D. majalis, kruszczyk rdzawoczerwony Epipactis atrorubens, listera jajowata Listera ovata, gnieźnik leśny Neottia nidus-avis, podkolan biały Platanthera bifolia, podkolan zielonawy P. chlorantha, Wiechlinowce: turzyca dwupienna Carex dioica, wełnianeczka alpejska Trichophorum alpinum, turówka leśna Hierochloe australis, Jaskrowce: orlik pospolity Aquilegia vulgaris, włosienicznik skąpopręcikowy Batrachium trichophyllus, jaskier wielki Ranunculus lingua, Wrzosowce: modrzewnica zwyczajna Andromeda polifolia, pomocnik baldaszkowy Chimaphila umbellata, bażyna czarna Empetrum nigrum, bagno zwyczajne Ledum palustre, gruszyczka zielonawa Pyrola chlorantha, gruszyczka średnia P. media, gruszyczka mniejsza P. minor, gruszyczka okrągłolistna P. rotundifolia, Ślazowce: wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum, Kapustowce: rukiew wodna Nasturtium officinale, Goryczkowce: centuria pospolita Centaurium erythraea, Jasnotowce: naparstnica zwyczajna Digitalis grandiflora, zaraza bladokwiatowa Orobanche pallidiflora, gnidosz błotny Pedicularis palustris, Astrowce: dzwonek szerokolistny Campanula latifolia, bobrek trójlistkowy Menyanthes trifoliata, kocanki piaskowe Helichrysum arenarium,
Widłaki
widlicz spłaszczony Diphasiastrum complanatum, widłak goździsty Lycopodium clavatum, widłak jałowcowaty L. annotinum, wroniec widlasty Huperzia selago,
Mchy
Torfowce: torfowiec wąskolistny Sphagnum angustifolium, torfowiec ostrolistny Sph. capillifolium, torfowiec środkowy Sph. centrale, torfowiec skręcony Sph. contortum, torfowiec kończysty Sph. fallax, torfowiec frędzlowaty Sph.fimbriatum, torfowiec pogięty Sph. flexuosum, torfowiec brunatny Sph. fuscum, torfowiec Girgensohna Sph. girgensohnii, torfowiec magellański Sph. magellanicum, torfowiec Dusena Sph. majus, torfowiec błotny Sph. palustre, torfowiec wklęsłolistny Sph. platyphyllum, torfowiec czerwonawy Sph. rubellum, torfowiec Russowa Sph. russowii, torfowiec nastroszony Sph. squarosum, torfowiec pierzasty Sph. subnitens, torfowiec jednoboczny Sph. subsecundum, torfowiec ostry Sph. teres, torfowiec Warnstorfa Sph. warnstorfii, torfowiec wulfa Sph. wulfianum, Płonnikowce: płonnik pospolity Polytrichum commune, płonnik cienki P. strictum, Widłozębowce: widłoząb kędzierzawy Dicranum polysetum, widłoząb miotlasty D. scoparium, Prątnikowce: bagniak wapienny Philonotis calcarea, bagniak zdrojowy P. fontana, Rhizogoniales: próchniczek błotny Aulacomnium palustre, Rokietowce: mokradłoszka zaostrzona Calliergonella cuspidata, tęposz niski Leptodictyum humile, limprichtia pośrednia Limprichtia cossoni, limprichtia długokończysta L. revolvens, błyszcze włoskowate Tomentypnum nitens, dzióbkowiec Zetterstedta Eurhynchium angustirete, dzióbkowiec bruzdowany E. striatum, brodawkowiec czysty Pseudoscleropodium purum, drabik drzewkowaty Climacium dendroides, źródliskowiec zmienny Palustrella commutata, gajnik lśniący Hylocomium splendens, rokietnik pospolity Pleurozium schreberi, fałdownik nastroszony Rhytidiadelphus squarrosus, fałdownik szeleszczący Rh. triquetrus, piórosz pierzasty Ptilium crista-castrensis, jodłówka pospolita Abietinella abietina, tujowiec delikatny Thuidium delicatulum, tujowiec włoskolistny Th. philibertii, tujowiec tamaryszkowaty Th. tamariscinum,
Wątrobowce
skosatka zanokcicowa Plagiochila asplenioides, piórkowiec kutnerowaty Trichocolea tomentella