GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Krajowy finał XI edycji konkursu "Poznajemy parki krajobrazowe Polski"
czwartek, 31 maja 2012 06:38

W dniu 22 maja 2012 roku w  hali sportowej przy budynku gimnazjum w Rytrze odbył się finał ogólnopolski XI edycji konkursu przyrodniczego "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski", organizowany przez Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski. Zarówno tegorocznym gospodarzem, jak i ogólnopolskim organizatorem XI edycji konkursu był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, a finał krajowy miał miejsce na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

W finale konkursu wzięła udział młodzież gimnazjalna z całej Polski. Najlepsi gimnazjaliści  ze zwycięskich gimnazjów, z poszczególnych województw spotkali się w malowniczej górskiej miejscowości, by walczyć o zwycięstwo.  Drużyna z  PUBLICZNEGO GIMNAZJUM IM. KORPUSU OCHRONY POGRANICZA W WIŻAJNACH reprezentująca Suwalski Park Krajobrazowy, a tym samym województwo podlaskie zajęła  X miejsce - SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Eliminacje finałowe składały  się z  II etapów:

Etap I – polegał na rozwiązaniu testu zawierającego 25 pytań, z których 15 dotyczyło ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, pozostałe 10 dotyczyło wiedzy o parkach krajobrazowych Polski. Pytania z wiedzy ogólnej oparte były na gimnazjalnych programach nauczania, natomiast pytania z wiedzy o parkach krajobrazowych przygotowane zostały w oparciu o kompendium wiedzy o parkach krajobrazowych Polski.

Następnie uczestnicy finału mieli za zadanie rozpoznać w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną 10 gatunków roślin i 10 gatunków zwierząt podlegających ochronie gatunkowej. W rozpoznawaniu należało podać nazwę gatunkową polską lub łacińską.

W wyniku przeprowadzonej eliminacji do etapu  II,  zakwalifikowało się osiem najlepszych drużyn z etapu I.

Etap II polegał na rozwiązaniu zadania topograficznego oraz rozpoznawaniu 20 gatunków pospolitych roślin występujących na terenie naszego kraju. Przy rozpoznawaniu należało jak w etapie I podać nazwę gatunkową polską lub łacińską.

Spośród rywalizujących drużyn ( a należy zaznaczyć, że poziom prezentowanej przez uczniów wiedzy był bardzo wysoki) Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów krajowych:

I MIEJSCE - DRUŻYNA Z ZESPOŁU SZKOLNO-GIMNAZJALNEGO, GIMNAZJUM W ŁABOWEJ – WOJ.MAŁOPOLSKIE

II MIEJSCE - DRUŻYNA Z PUBLICZNEGO GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W STRZELCACH OPOLSKICH – WOJ. OPOLSKIE

III MIEJSCE – DRUŻYNA Z  GIMNAZJUM NR 3 W ZBRACHLINIE – WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE

Największą ilość punktów w klasyfikacji indywidualnej zdobyła: MAŁGORZATA MĄKA Z ZESPOŁU SZKOLNO-GIMNAZJALNEGO, GIMNAZJUM W ŁABOWEJ – WOJ.MAŁOPOLSKIE.

Po zmaganiach konkursowych wszyscy uczestnicy finału wzięli udział w czterodniowym pobycie na ziemi sądeckiej. Hotel „Janina” w Rytrze, czyli miejsce, w którym  wypoczywała i nocowała młodzież był punktem startowym wycieczek, które zostały przygotowane przez gospodarzy (ZPKWM) dla  gości z całej Polski.

Podczas wycieczek młodzież mogła zwiedzić najpiękniejsze miejsca Popradzkiego Parku Krajobrazowego. „Rogasiowy Szlak”, czyli ścieżkę przyrodniczą położoną na terenie Beskidu Sądeckiego, w widłach dwóch dolin górskich: Wielkiej i Małej Roztoki,  młodzież przemierzyła  z uśmiechem i radością, nie bacząc na towarzyszące temu wędrowaniu zmęczenie. A można  się było zasapać, do pokonania było prawie 700 m różnicy wysokości między najniższym a najwyższym punktem trasy. Burza i ulewny deszcz były dla wszystkich dodatkową atrakcją, ale uniemożliwiły rozpalenie ogniska, które miało zakończyć to górskie wędrowanie, dlatego odbyło się ono dopiero wieczorem, już przy miejscu zakwaterowania. Inną atrakcją przygotowaną dla młodzieży był przejazd Doliną Popradu, ze zwiedzaniem rezerwatu leśnego „ Las Lipowy Obrożyska”, stanowiącego unikat na skalę całej Europy, następnie przejazdem koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114 m.n.p.m.)-najwyższy szczyt wschodniego pasma górskiego położonego na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Kolejną atrakcją dla naszych gości  spoza małopolski było przejście popularnym deptakiem uzdrowiskowej miejscowości Krynica Zdrój, charakteryzującej się drewnianą zabudową i słynącej z festiwalu Jana Kiepury oraz łemkowskiego, ludowego malarza Nikifora. Ostatni dzień na Sądecczyźnie to wycieczka w Małe Pieniny, przejście do rezerwatu Homole,  w czasie której można było podglądnąć jak w naturalnym środowisku, na górskich halach, gdzie wypasane są owce, powstają smaczne oscypki i żętyca.

Ten punkt programu kończył wypoczynek młodzieży w Popradzkim Parku Krajobrazowym.

Finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski” stał się doskonałą okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy na temat parków krajobrazowych Polski, ale także do integracji środowiska młodych przyrodników.Więcej zdjęć TUTAJ

Do pobrania:

Pytania testowe

Zadanie z topografii

Punktacja