GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Imprezy, akcje cykliczne

Zimowe spotkania w Turtulu
Wiosenna Akcja Ochrony Płazów
Dzień Ziemi
Akcja "Sprzątanie Świata"

ZIMOWE SPOTKANIA W TURTULU - styczeń/luty

Każdego roku, w okresie ferii zimowych, Suwalski Park Krajobrazowy organizuje cykl imprez edukacyjno-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Zimowe spotkania w Turtulu”. W czasie tych spotkań uczestnicy biorą udział w zajęciach plastycznych, ruchowych (wyprawy terenowe tropami zwierząt i ścieżkami poznawczymi Parku, zabawy na śniegu) oraz edukacyjnych (pogadanki na temat Parku, dokarmiana ptaków zimą, konkursy, gry i zabawy edukacyjne).

ZIMOWE LICZENIE NIETOPERZY - styczeń/luty

Co roku w okresie zimowym pracownicy Parku dokonują zimowego liczenia nietoperzy. W tym celu kontrolują około 17 miejsc, w których zimują nietoperze. Są to tzw. „sklepiki”, tj. stare nieużywane piwnice ziemne, które kiedyś służyły głównie do przechowywania warzyw. Od 2003 roku w wyremontowanych piwnicach prowadzony jest coroczny monitoring nietoperzy. Wśród hibernujących na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego rękoskrzydłych ssaków występują głównie cztery gatunki: nocek rudy, mroczek pozłocisty, gacek brunatny i mopek.

RAJD NARCIARSKI O PUCHAR DYREKTORA SPK - luty

Rajd Narciarski o Puchar Dyrektora Suwalskiego Parku Krajobrazowego adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu gmin, na obszarze których położony jest Suwalski Park Krajobrazowy (Jeleniewo, Wiżajny, Rutka-Tartak, Przerośl).Rajd ma charakter zawodów sportowych, połączonych z „Konkursem wiedzy o Parku”. Każdą szkołę reprezentuje grupa uczniów licząca do 10 osób – mile widziane są grupy mieszane (chłopcy i dziewczyny).Zwycięska drużyna otrzymuje Puchar Przechodni Dyrektora Suwalskiego Parku Krajobrazowego, który do momentu rozegrania kolejnego biegu narciarskiego jest w posiadaniu zwycięskiej szkoły. Trzem zawodnikom z najlepszymi wynikami czasowymi przewidziane są nagrody indywidualne, a pozostałym uczestnikom drobne upominki.

WIOSENNA AKCJA OCHRONY PŁAZÓW - marzec/kwiecień

Co roku, wiosną, płazy przechodzą z lasów i pól do zbiorników wodnych, gdzie się rozmnażają. Kiedy trasa tej wędrówki przecina jezdnię, setki płazów ginie masowo pod kołami samochodów. Trasa wędrówki płazów jest co roku taka sama i ma miejsce w pierwszym miesiącu wiosny.Od kilku już lat Suwalski Park Krajobrazowy wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników SPK „Kraina Hańczy”, prowadzi akcję czynnej ochrony tras migracji płazów. Na odcinku drogi: Jeleniewo - Rutka-Tartak ustawia foliowe płotki, wzdłuż których wkopuje wiaderka. Płotki zatrzymują płazy przed wyjściem na jezdnię. Próbują one ominąć przeszkodę i wtedy wpadają do wiaderek. Są z nich wybierane 2 razy dziennie i przenoszone na drugą stronę drogi. Skąd już bezpiecznie mogą dotrzeć na miejsce godów.W akcji uczestniczą, oprócz pracowników SPK, dzieci i młodzież ze szkół z terenu Parku i otuliny, a także uczniowie suwalskich szkół.

DZIEŃ ZIEMI - kwiecień

„Dzień Ziemi” w SPK, jak i w całej Polsce świętowany jest w ostatnim tygodniu kwietnia. Suwalski Park Krajobrazowy organizuje wtedy imprezę plenerową dla dzieci i młodzieży. Podczas imprezy odbywają się finały wcześniej ogłoszonych konkursów, gry i zabawy ekologiczne oraz wyprawy terenowe ścieżkami poznawczymi Parku. Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie pokonkursowej wystawy prac plastycznych. Impreza kończy się wspólnym ogniskiem w siedzibie SPK w Turtulu.

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA W TURTULU - czerwiec

Noc Kupały, potocznie zwana nocą świętojańską, sobótką lub palinocką to najkrótsza noc w roku. Przypada 23 czerwca w przeddzień Świętego Jana. W tych okolicach Suwalski Park Krajobrazowy organizuje imprezę plenerową przywołującą dawne zwyczaje sobótkowe, połączone z występami grup teatralnych oraz zespołów ludowych. Dodatkowo przygotowywanymi atrakcjami na ten wieczór są: gra terenowa „W poszukiwaniu kwiatu paproci", pokazy ognia oraz promocja produktów regionalnych. Zabawę do białego rana uświetnia niezawodny zespół ludowy "Przeroślaki".


DZIEŃ OTWARTY W SUWALSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM – lipiec/sierpień

Wakacje to doskonały czas na promocję oferty edukacyjnej i turystycznej Parku. Suwalski Park Krajobrazowy organizuje wówczas imprezę plenerową pn. Dzień otwarty w SPK, która skierowana jest głównie  do turystów oraz mieszkańców okolicznych terenów. Na przybyłych gości czeka wtedy mnóstwo atrakcji m.in. pokazy zdjęć i prezentacji multimedialnych na temat Parku, różnorodne warsztaty np. ceramiczne, malarskie, rzeźbiarskie, zielarskie i pszczelarskie, wystawy, a także liczne zabawy i konkursy dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją jest promocja wyrobów i produktów regionalnych.

AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA” - wrzesień

Wrzesień to czas wielkich porządków. W całej Polsce odbywają się wtedy lokalne akcje „Sprzątania Świata”. Młodzież szkolna, nauczyciele, harcerze i wolontariusze wyruszają do lasów, parków, nad rzekę czy jezioro po to by zbierać śmieci. Suwalski Park Krajobrazowy również wspólnie z nauczycielami i uczniami okolicznych szkół porządkuje wówczas szlaki turystyczne i ścieżki poznawcze Parku. Akcji tej towarzyszą pogadanki na temat selektywnej zbiórki śmieci, konkursy, gry i zabawy edukacyjne. Sprzątanie kończy się wspólnym ogniskiem w siedzibie SPK w Turtulu.

AKCJA „ROWEROWE SPRZĄTANIE ŚWIATA” - wrzesień

22. września świętujemy Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu młodzież gimnazjalna z okolicznych szkół wraz ze swoimi opiekunami wybiera się na rajd rowerowy po Suwalskim Parku Krajobrazowym. Na wyznaczonej trasie przejazdu porządkowane są szlaki turystyczne i ścieżki poznawcze. Dodatkową atrakcją rajdu jest udział w konkurencjach sprawnościowych wykonywanych na rowerze na czas oraz udział w „Konkursie wiedzy o Parku”, w ramach których do zdobycia są atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dzień rowerowych zmagań kończy się wspólnym ogniskiem w Turtulu.