Od października 2015 r. Stowarzyszenie Miłośników SPK „Kraina Hańczy” rozpoczęło realizację projektu „Czynna ochrona i popularyzacja elementów przyrodniczych obszarów chronionych Suwalszczyzny”. Do końca 2015 roku spośród planowanych działań zrealizowana została częściowo inicjatywa pn.
OCHRONA BIORÓŻNORODNOŚCI OBSZARÓW WIEJSKICH – ODTWARZANIE TRADYCYJNYCH SADÓW,
w ramach której na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i Obszarach Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Północnej Suwalszczyzny” i „Pojezierze Sejneńskie” powstało 12 przydomowych wysokopiennych sadów, w których posadzonych zostało 120 sadzonek drzew owocowych. W nowych sadach znalazła się m.in. Antonówka Półtorafuntowa, Kosztela, Malinowa, Kronselka, Złota Reneta, Grafsztynek Inflandzki, Ananas, Bojken, Oliwka Żółta.
Nasz region z powodu swojej odrębności klimatycznej nie ma bogatej przeszłości sadowniczej. Długie i mroźne zimy, bardzo krótki okres wegetacyjny oraz mało urodzajne gleby prowadziły przez lata ostrą selekcję, pozostawiającą w sadach tylko odmiany najlepiej przystosowane. Dzisiaj przekonują się o tym ci, którzy sadzą niskopienne drzewa owocowe, wymarzające już pierwszej zimy lub po latach. Ich brak przystosowania do warunków klimatyczno-glebowych ujawnia się w chorobach i atakach szkodników. Dlatego też miłośnicy przydomowych sadów bardzo chętnie wracają do starych sprawdzonych, wysokopiennych sadów.
Wiosną 2016 roku zostaną zorganizowane warsztaty dla zainteresowanych zakładaniem i pielęgnacją wysokopiennych sadów.
 |
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu: „Wzmocnienie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju”. |
 |
Za treść zamieszczonej informacji odpowiada Stowarzyszenie Miłośników SPK „Kraina Hańczy”
|
Materiały ze szkolenia sadowniczego do pobrania poniżej:
1) Ochrona drzew owocowych w sadach tradycyjnych
2) Zakładanie oraz pielęgnacja drzew owocowych
3) Rozmnażanie roślin sadowniczych
|