GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Ogród Deszczowy
czwartek, 14 lipca 2016 06:08

Ogrody deszczowe to oazy roślinności, mające nie tylko wartość estetyczną i dekoracyjną, ale głównie przynoszą korzyści ekologiczne  oraz ekonomiczne w zakresie zużycia wody. Dobrze zaplanowany  ogród deszczowy ma zdolność pochłaniania i gromadzenia wody w ok. 30-40% więcej, niż typowy trawnik.

Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody spływa z powierzchni nieprzepuszczalnych do kanalizacji, ponieważ  rośliny zatrzymują ją w krajobrazie, zwiększając w ten sposób retencję wód. Chociaż ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, sadzone są w nim szczególne rośliny hydrofitowe. Ich korzenie bądź kłącza zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody, np. metale ciężkie i związki białkowo-tłuszczowe. Podłoże ogrodu, dzięki odpowiednio dobranym warstwom piasku i żwiru, zatrzymuje zanieczyszczenia zawarte w wodzie.

W ramach inicjatywy pt. Ogrody deszczowe jako modelowe rozwiązania dla agroturystyki i obiektów turystycznych na Suwalszczyźnie, Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego "Kraina Hańczy" na obszarze  kwatery agroturystycznej położonej w miejscowości Hołny Wolmera wsparło  powstanie  takiego  deszczowego ogrodu.
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w ramach programu: „Wzmocnienie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Za treść zamieszczonej informacji odpowiada Stowarzyszenie Miłośników SPK „Kraina Hańczy”