GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Ciepła woda z energii Słońca.
czwartek, 14 lipca 2016 13:50

W czerwcu 2016r. z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników SPK „Kraina Hańczy” z siedzibą w Malesowiźnie-Turtulu zamontowano 3 komplety kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody przy bazie edukacyjnej Suwalskiego Parku Krajobrazowego i przy dwóch kwaterach agroturystycznych.

Działania zostały podjęty w związku z realizacją projektu „Czynna ochrona i popularyzacja elementów przyrodniczych obszarów chronionych Suwalszczyzny” i inicjatywą „Oszczędzam energię – dbam o środowisko. Zastosowanie kolektorów słonecznych w bazie edukacyjnej i kwaterach agroturystycznych Suwalszczyzny”. Najważniejszym osiągniętym efektem jest ograniczenie zużycia konwencjonalnych źródeł energii i jednocześnie ochrona atmosfery przed zanieczyszczeniami oraz zmniejszenie wkładu pracy w celu pozyskania ciepłej wody. Okna kolektorowe zostały zamontowane w trzech miejscowościach: Malesowizna-Turtul, Hołny Wolmera, Burniszki.

Montaż kolektorów słonecznych to pozytywny wpływ na stan środowiska obszarów chronionych oraz oddziaływanie edukacyjne na osoby przebywające w kwaterach i ośrodku.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w ramach programu: „Wzmocnienie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Za treść zamieszczonej informacji odpowiada Stowarzyszenie Miłośników SPK „Kraina Hańczy”