GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Ziołowe ogrody - ochrona flory Suwalszczyzny
wtorek, 23 sierpnia 2016 07:21

Człowiek coraz bardziej oddala się od przyrody, nie znając jej i nie wykorzystując jej możliwości, często niszczy jej zasoby. Jeszcze do niedawna większość ludzi mieszkających na wsi z łatwością rozpoznawała szereg roślin dziko żyjących, które wykorzystywała w kuchni i lecznictwie. Dzisiaj, korzystamy z gotowych produktów, nie zdając sobie sprawy z bogactwa, jakie oferuje nam 
najbliższe środowisko.

Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego „Kraina Hańczy” zaprosiło mieszkańców Suwalszczyzny na dwudniowe warsztaty zielarskie, które odbyły się w dniach
07-08.07.2016 r. w siedzibie SPK w Malesowiźnie-Turtulu.

Tematem warsztatów były rodzime i ogrodowe gatunki roślin, mające zastosowanie w kuchni, kosmetologii i domowej aptece. Omówione zostały wybrane gatunki roślin rzadkich i chronionych.
W trakcie warsztatów poruszony został również temat zagrożeń wynikających z działalności rolniczej, wprowadzania obcych i inwazyjnych gatunków roślin.

W ramach inicjatywy obywatelskiej „Ziołowe ogrody – ochrona flory Suwalszczyzny” zakupione zostały sadzonki ziół takich jak: bylica estragon, lebiodka pospolita (oregano), lubczyk ogrodowy, mięta pieprzowa, mięta okrągłolistna, szałwia lekarska, melisa lekarska, macierzanka zwyczajna, dziurawiec zwyczajny, kminek zwyczajny. Założonych zostało 6 ogródków ziołowych w miejscowościach: Rutka, Szurpiły, Burniszki, oraz dwa w Hołnach Wolmera. Oprócz sadzonek ziół, wspomniane gospodarstwa otrzymały również tabliczki z nazwą, właściwościami i zastosowaniem posadzonych ziół.

 

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w ramach programu: „Wzmocnienie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Za treść zamieszczonej informacji odpowiada Stowarzyszenie Miłośników SPK „Kraina Hańczy”