GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Wiżajny najlepsze w regionie!
wtorek, 26 marca 2019 12:43

22 marca bieżącego roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleniewie odbył się finał wojewódzki XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Przystąpiły do niego trzy czteroosobowe drużyny reprezentujące poszczególne parki krajobrazowe Podlasia: Suwalski Park Krajobrazowy (SPK) reprezentowała drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej (PKPK) – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce i Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi (ŁPKDN) – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy. Drużyny te zostały wyłonione w wyniku przeprowadzenia wcześniejszych eliminacji spośród 123 uczniów z 12 szkół województwa podlaskiego.

Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań i obejmującego zagadnienia przyrodniczo-ekologiczne oraz wiedzę na temat parków krajobrazowych województwa podlaskiego. W części praktycznej każdy z uczestników miał za zadanie rozpoznać na podstawie zdjęć 30 gatunków roślin i zwierząt chronionych.   Zadania te były wykonywane indywidualnie, zaś o wyniku drużyny decydowała łączna suma punktów zdobyta przez poszczególnych jej członków.

Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja Suwalskiego Parku Krajobrazowego, czyli ekipa z Publicznego Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach w składzie: Lidia Rudziewicz, Martyna Karmiłowicz, Ewelina Wilk, Oliwia Jurewicz,

pod opieką p. Bożeny Głosek, która zdobyła łącznie 287 punktów. Grupa ta będzie reprezentować nasze województwo na finale ogólnopolskim, który w tym roku odbędzie się na terenie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Najwyższy indywidualny wynik w konkursie zdobyła Lidia Rudziewicz – również z Wiżajn.

Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce, w składzie: Gabriela Słoma, Izabela Daszuta, Michał Miroń, Korneliusz Buraczyk, pod opieką p. Barbary Olszewskiej, uzyskując 245 punków.

Trzecie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy w składzie: Paulina Steczkowska, Julia Sitkowska, Piotr Czerwiński i Joanna Steczkowska, pod opieką p. Agaty Sasak, zdobywając 178 punktów.

Wszystkim laureatom gratulujemy i trzymamy kciuki za reprezentantów naszego województwa na finale ogólnopolskim.

Konkurs realizowany był we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku.