GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
W kilku słowach "O ziołach i przyrodzie Suwalszczyzny"
środa, 28 sierpnia 2019 12:16

W dn. 20.-22. sierpnia br. przy współpracy Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Stowarzyszenia Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego „Kraina Hańczy” oraz PWSZ w Suwałkach odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „O ziołach i przyrodzie Suwalszczyzny”, będąca kontynuacją drugiej edycji warsztatów zielarskich.

Pierwszego dnia odbyła się sesja referatowa prelegentów z różnych ośrodków akademickich z całej Polski oraz gości z Białorusi. Podczas wykładów można było się dowiedzieć o różnych aspektach zielarstwa i przyrody. Pomysłodawca konferencji i koordynator projektu - Radosław Lewoń przybliżył uczestnikom  tematykę roślinności i specyfiki muraw na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Drugiego dnia dr Ewa Pirożnikow, specjalistka od ziół, przedstawiła zastosowanie roślin w ziołolecznictwie oraz w dawnych wierzeniach. Ciekawą dyskusję na sali wywołał referat dr Michała Skierczyńskiego o dzikich lasach Suwalszczyzny i o tym ile ich pozostało w środowisku naturalnym. Niecodziennym doświadczeniem dla wykładowców i słuchaczy był udział w laboratorium, gdzie można było wykonać samodzielnie krem na bazie ziół.

Na zakończenie konferencji uczestnicy udali się do Suwalskiego Parku Krajobrazowego, gdzie mieli okazję rozpoznawać zioła i poznać największe atrakcje najstarszego parku krajobrazowego w Polsce.

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Suwałki oraz odbyło się pod patronatem Starosty Suwalskiego.