GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Jubileusz akcji Rowerowe Sprzątanie Świata 2010-2019
piątek, 04 października 2019 08:46

W czwartek, 3. października odbyła się X edycja akcji „Rowerowe Sprzątanie Świata”. Organizowana nieprzerwanie od dziewięciu lat impreza obchodziła swój pierwszy okrągły jubileusz!

Zainicjowane wydarzenie miało na celu połączenie akcji Sprzątania Świata z obchodami Światowego Dnia Bez Samochodu, przypadającego na 22. września. Na początku akcja adresowana była do uczniów gimnazjów, a od bieżącego roku szkolnego do klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu Suwalskiego Parku Krajobrazowego i okolicy. Młodzież tego dnia pod okiem opiekunów wyrusza spod szkół w kierunku Parku i porządkuje na rowerach wyznaczony fragment trasy.

W tym roku działania były w szczególności ukierunkowane na uporządkowanie dróg prowadzących po granicy Parku. Z roku na rok widzimy coraz większą potrzebę porządkowania poboczy tych dróg, które są stosunkowo bardziej zaśmiecane niż szlaki turystyczne. Do akcji zgłosiło się 29 uczniów szkół podstawowych z Jeleniewa, Rutki-Tartak i Wiżajn.

Po przyjeździe do siedziby Parku w Turtulu młodzież uczestniczyła w przygotowanych konkurencjach sprawnościowych na rowerze, połączonych z konkursem wiedzy na temat Parku i ekologii.

W ramach klasyfikacji generalnej, którą ostatecznie ukształtował „Konkurs wiedzy o Parku” wyłoniliśmy trzech głównych zwycięzców - szczęśliwych posiadaczy pucharów:

I. miejsce - Mateusz Grajżul ze SP w Rutce-Tartak (0:57)

II. miejsce - Julia Szeraszewicz ze SP w Jeleniewie (1:18)

III. miejsce - Szymon Dembowski ze SP w Wiżajnach (1:22)

W ramach jubileuszu nagrody rzeczowe zostały przyznane w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Sponsorem nagród był Powiat Suwalski oraz Stowarzyszenie Miłośników SPK „Kraina Hańczy”.

 

Najlepsze rezultaty w kategorii dziewcząt uzyskały:

I. miejsce - Julia Szeraszewicz (Jeleniewo)

II. miejsce - Magdalena Bogdanowicz (Jeleniewo)

III. miejsce - Aleksandra Oszkinis (Rutka-Tartak)

 

Najlepsze rezultaty w kategorii chłopców uzyskali:

I. miejsce - Mateusz Grajżul (Rutka-Tartak)

II. miejsce - Szymon Dembowski (Wiżajny)

III. miejsce - Paweł Różański (Jeleniewo)

Zwycięzcom gratulujemy!

Dyrekcja Suwalskiego Parku Krajobrazowego składa serdeczne podziękowania nauczycielom i opiekunom uczniów, którzy od lat angażują się w akcję „Rowerowe Sprzątanie Świata” i zawsze możemy na nich liczyć!