GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Szlaki żółte

"Od źródeł Szeszupy do Góry Zamkowej"

Trasa: MALESOWIZNA PKS – Turtul – Szeszupka – Szurpiły –  SIDORÓWKA PKS

Długość trasy: 10 km

Szlak prowadzi pośród krajobrazów południowej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W początkowym biegu przecina jeden z najpiękniejszych fragmentów doliny Czarnej Hańczy, po czym kieruje się do źródeł Szeszupy - kolejnej ważnej rzeki Suwalszczyzny. Trzymając się południowej granicy Parku, szlak wprowadza nas w malownicze plenery rezerwatu "Rutka", gdzie pośród głazów i stromych morenowych wyniesień przebłyskują wody jeziora Linówek. Dalej lasami, polnymi wyniesieniami i brzegami szurpilskich jezior podążamy do grodziska jaćwieskiego na Górze Zamkowej.

Trasa prawie w całości dostępna dla rowerzystów, jedynie w rezerwacie "Rutka" jazdę mogą utrudniać wysokie trawy.


Główne atrakcje:

Atrakcje w pobliżu szlaku:

  • cmentarz ewangelicki w Szeszupce.

 

"Znad jezior huciańskich po Mazury Garbate"

Trasa w SPK: SIDORY – Kleszczówek – SMOLNIKI

Długość trasy: 4,3 km

Dalekobieżny szlak turystyczny biegnący od Wigierskiego Parku Narodowego po Mazury Garbate. Niewielki jego fragment prowadzi przez północny skrawek Suwalskiego Parku Krajobrazowego - z przewężenia doliny Szeszupy, nad malowniczymi jeziorami kleszczowieckimi, garbem Tabaczyny do Smolnik ... i dalej, już poza granicami Suwalskiego Parku Krajobrazowego, aż do Żytkiejm.

Trasa w większości dostępna dla rowerów, poza odcinkiem wzdłuż jeziora Perty do zabudowań wsi Kleszczówek, gdzie zaleca się prowadzenie roweru.

Główne atrakcje:

Atrakcje w pobliżu szlaku: