GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Odnowione szlaki piesze na terenie SPK
piątek, 11 września 2020 08:39

W roku bieżącym Suwalski Park Krajobrazowy we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników SPK „Kraina Hańczy” odnowił dwa szlaki piesze przebiegające przez teren Parku w ramach realizacji zadania publicznego: „Szlakami SPK - odnowa wybranych szlaków pieszych Suwalskiego Parku Krajobrazowego”.

Pośród nich znalazł się najdłuższy szlak pieszy SPK - szlak niebieski „Znad Szelmentu przez park krajobrazowy” (odcinek Gulbieniszki-Stara Hańcza). Prowadzi on od Góry Cisowej do osady staroobrzędowców w Wodziłkach, przez Błaskowiznę do Starej Hańczy i Smolnik. Najbardziej urokliwym fragmentem jest wędrówka nad brzegiem jeziora Hańcza, która daje możliwość bliskiego obcowania z najgłębszym jeziorem w Polsce oraz poznania największego głazu narzutowego na terenie Parku - Kamienia Granicznego.

W ramach prac odnowiony został żółty szlak pieszy „Od źródeł Szeszupy do Góry Zamkowej” (odcinek Malesowizna-Sidorówka). Jego trasa prowadzi południową częścią SPK, od siedziby Parku przez malowniczy rezerwat przyrody „Rutka” pośród głazów narzutowych z widokiem na jezioro Linówek do grodziska jaćwieskiego na Górze Zamkowej. Trasa kończy się w miejscowości Sidorówka.

Ostatnie prace renowacyjne szlaków pieszych w Parku były przeprowadzone w 2013 r. Łącznie odnowiono 30 km szlaków, co stanowi niemal połowę wszystkich szlaków pieszych Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Zadanie „Szlakami SPK - odnowa wybranych szlaków pieszych Suwalskiego Parku Krajobrazowego” dofinansowane zostało przez Województwo Podlaskie.