GALERIA

KONTAKT

Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo

tel./87/ 569 18 01
fax /87/ 569 76 36

e-mail: sekretariat@spk.wrotapodlasia.pl
Rutka - Tartak

Rutka-Tartak – wieś gminna w powiecie suwalskim. Powstała w 1874 roku z połączenia dwóch mniejszych wsi o nazwach Rutka i Tartak. Położona nad rzekami Szeszupa i Potopka, w malowniczej kotlinie otoczonej wyniosłymi wzgórzami morenowymi, które porasta las świerkowo-sosnowy. W pobliżu znajduje się malownicze jezioro Pobondzie.
We wsi znajduje się młyn wodny z 1926 roku. Na parafialnym cmentarzu stoi obelisk upamiętniający wymordowanie okolicznej ludności przez Niemców w czasie II wojny światowej. W centrum miejscowości znajduje się murowany kościół o nowoczesnej architekturze w kształcie łodzi – arki.

Niedaleko Rutki-Tartak, w miejscowości Kadaryszki, można zobaczyć jeszcze pozostałości zabytkowego parku podworskiego, który otaczał stojący tam dwór starostów kadaryskich.

We wsi urząd gminy, sklepy, bary, restauracja, poczta, posterunek policji, stacja benzynowa.

Teren gminy Rutka-Tartak stanowi skrajną północno-wschodnią część powiatu suwalskiego i województwa podlaskiego. Zajmuje powierzchnię 9232 ha i jest gminą wybitnie rolniczą: 65% areału zajmują grunty użytkowane rolniczo i tereny o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Obecnie gmina liczy 28 wsi, 27 sołectw, w których na obszarze 10 346 ha zamieszkuje 2589 osób.

Południowo-wschodnia część gminy stanowi obszar wchodzący w granice Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Smolniki, Kleszczówek, Postawele)

Więcej informacji na stronie internetowej http://www.rutka-tartak.pl

nr31_rutka tartak_myn wodny.jpg
Rutka-Tartak -  młyn wodny
nr31_rutka tartak_myn wodny.jpg